Difference between revisions of "Probability"

From Conservapedia
Jump to navigation Jump to search
(rmv unnecessary link)
Line 3: Line 3:
 
For example, The probability of a tossed fair coin coming up heads is ½ = 0.5 = 50% because there is one favourable outcome (heads) out of 2 possible outcomes (heads and tails).
 
For example, The probability of a tossed fair coin coming up heads is ½ = 0.5 = 50% because there is one favourable outcome (heads) out of 2 possible outcomes (heads and tails).
  
−
With a standard deck of 52 playing cards, there are 13 cards in each suit: spades, hearts, clubs and diamonds. After you shuffle the cards thoroughly, what is the probability that the top card on the deck is a heart? 13 / 52 = 1 / 4 = 0.25 or 25 percent.
+
With a standard deck of 52 playing cards, there are 13 cards in each suit: spades, hearts, clubs and diamonds. After the deck is shuffled thoroughly, the probability that the top card on the deck is a heart is  <math>13 / 52 = 1 / 4 = 0.25</math>, or 25%.
  
  

Revision as of 23:12, June 11, 2008

The probability of an event is a number between 0 (representing impossibility), and 1 (representing certainty) and may be expressed as a simple fraction, decimal fraction or percentage. When there is a finite number of equally likely outcomes then the probability of an event is given by <math>\frac{\mbox{number of favourable outcomes}}{\mbox{number of possible outcomes}}</math>.

For example, The probability of a tossed fair coin coming up heads is ½ = 0.5 = 50% because there is one favourable outcome (heads) out of 2 possible outcomes (heads and tails).

With a standard deck of 52 playing cards, there are 13 cards in each suit: spades, hearts, clubs and diamonds. After the deck is shuffled thoroughly, the probability that the top card on the deck is a heart is <math>13 / 52 = 1 / 4 = 0.25</math>, or 25%.


See also